Ułatwienia dostępu

Tworzenie gospodarstw agroturystycznych (start GA) i zagród edukacyjnych (start ZE)

Na co można otrzymać wsparcie?

W ramach realizacji LSR na lata 2023-2027 planuje się pomoc finansową na rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych w zakresie agroturystyki i zagród edukacyjnych.

Poprzez pozarolnicze funkcje gospodarstw rolnych należy rozumieć działalność prowadzoną w małym gospodarstwie obok działalności rolniczej, wykorzystującą zasoby tego gospodarstwa.

Poprzez gospodarstwo agroturystyczne należy rozumieć rodzaj obiektu zakwaterowania turystycznego, który stanowią pokoje i domy mieszkalne oraz przystosowane budynki gospodarcze (po adaptacji) w gospodarstwach wiejskich (rolnych, hodowlanych, ogrodniczych czy rybackich), będące własnością rolników, wynajmowane turystom na noclegi za opłatą, z możliwością sprzedaży posiłków domowych i innych usług uatrakcyjniających pobyt.

Poprzez zagrodę edukacyjną należy rozumieć przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich. W ramach tego przedsięwzięcia można przyjmować dzieci i młodzież w ramach programów szkolnych i aktywności pozaszkolnej, realizując przynajmniej dwa spośród następujących celów edukacyjnych:

  • edukacja w zakresie produkcji roślinnej,
  • edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej,
  • edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych,
  • edukacja w zakresie świadomości ekologicznej i konsumenckiej,
  • edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej

Kto może ubiegać się o pomoc?

Pomoc przyznaje się, jeżeli:
1) Miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym Lokalną Strategią Rozwoju (LSR) co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (WOPP) – dotyczy osoby fizycznej
2) wnioskodawca jest rolnikiem albo małżonkiem rolnika albo domownikiem z małego gospodarstwa rolnego;
3) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na działalność tego samego rodzaju w zakresach: start GA (tworzenie gospodarstw agroturystycznych), start GO (tworzenie gospodarstw opiekuńczych), start ZE (tworzenie zagród edukacyjnych), rozwój GA (rozwój gospodarstw agroturystycznych), rozwój GO (rozwój gospodarstw opiekuńczych) lub rozwój ZE (rozwój gospodarstw opiekuńczych) w ramach PS WPR;

Poprzez małe gospodarstwo rolne  należy rozumieć gospodarstwo, którego powierzchnia gruntów rolnych jest mniejsza niż 11,42 ha (wyrażona w ha fizycznych).

 Rolnik - rolnik w rozumieniu art. 3 pkt.1 rozporządzenia 2021/2115, którego gospodarstwo jest położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 

Forma, wysokość oraz limity pomocy

1) Forma pomocy – płatność ryczałtowa
2) Pomoc na operację przyznaje się w wysokości nie wyższej niż kwota maksymalna określona przez LGD w regulaminie naboru, przy czym nie wyższej niż 150 tys. zł.
3) Kwota pomocy w formie płatności ryczałtowej ustalana jest na podstawie projektu budżetu operacji.
4) Pomoc na operację przyznaje się w wysokości nie niższej niż kwota minimalna określona przez LGD w regulaminie naboru, przy czym nie niższej niż 50 tys. zł.
5) Poziom dofinansowania do 65% kosztów kwalifikowalnych.

Warunki przyznania pomocy

Tworzenie gospodarstw agroturystycznych (start GA)
1) Operacja została wybrana do finansowania ze środków danej LSR, a tym samym uzyskała pozytywny wynik wyboru operacji.
2) Realizacja operacji nastąpi w jednym etapie.
3) Realizacja nastąpi w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2029 r.
4) W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc przyznaje się, jeżeli jest realizowana:

  • na obszarze objętym LSR;
  • na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem.

5) W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.
6) Pomocy nie przyznaje się na operacje obejmujące budowę lub modernizację dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz operacje dotyczące świadczenia usług rolniczych.
7) Pomoc przyznaje się, jeżeli operacja

  • dotyczy działalności zgodnej z celami LSR;
  • jest uzasadniona ekonomicznie, co potwierdza przedłożony uproszczony biznesplan, który:

a) jest racjonalny i uzasadniony zakresem operacji,
b) zawiera co najmniej: wskazanie celu, w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług, planowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów i finansowych, informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, którą zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia, informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności, w szczególności informacje o sposobie wdrożenia WBN (system kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej);
8) operacja jest inwestycją polegającą na dostosowaniu małego gospodarstwa rolnego do świadczenia usług polegających na wynajmowaniu pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczeniu innych usług związanych z pobytem turystów, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców  oraz art. 35 ust. 3 ustawy o usługach hotelarskich;
9) operacja nie obejmuje kosztów inwestycji w produkcję rolniczą lub przetwórczą;
10) została przedłożona koncepcja wdrożenia systemu kategoryzacji WBN (https://pftw.pl/)
W Polsce działania na rzecz poprawy jakości zakwaterowania w obiektach turystyki wiejskiej, w tym w obiektach agroturystycznych prowadzi Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, która zarządza systemem kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej.
11) wnioskodawca zakłada przystąpienie do lokalnej, regionalnej lub ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej kwaterodawców wiejskich nie później niż w dniu złożenia WOP.

Tworzenie zagród edukacyjnych (start ZE)
1) Operacja została wybrana do finansowania ze środków danej LSR, a tym samym uzyskała pozytywny wynik wyboru operacji.
2) Realizacja operacji nastąpi w jednym etapie.
3) Realizacja nastąpi w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia: 30 czerwca 2029 r.
4) W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc przyznaje się, jeżeli jest realizowana:
- na obszarze objętym LSR;
- na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem
5) W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.
6) Pomocy nie przyznaje się na operacje obejmujące budowę lub modernizację dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz operacje dotyczące świadczenia usług rolniczych.
7) Pomoc przyznaje się, jeżeli operacja
- dotyczy działalności zgodnej z celami LSR;
- jest uzasadniona ekonomicznie, co potwierdza przedłożony uproszczony biznesplan, który:
a) jest racjonalny i uzasadniony zakresem operacji,
b) zawiera co najmniej: wskazanie celu, w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług, planowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów i finansowych, informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, którą zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia, informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności, w szczególności informacje o sposobie realizacji w zagrodzie edukacyjnej celów edukacyjnych, o których mowa w standardach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych,
8) operacja jest inwestycją polegającą na dostosowaniu małego gospodarstwa rolnego do świadczenia usług edukacyjnych zgodnie ze standardami OSZE;
9) operacja zakłada realizację przynajmniej dwóch celów edukacyjnych, o których mowa w standardach OSZE;
10) operacja nie obejmuje kosztów inwestycji w produkcję rolniczą lub przetwórczą;
11) operacja uzyskała pozytywną rekomendację właściwego terytorialnie przedstawiciela ODR – wojewódzkiego koordynatora OSZE pod kątem spójności ze standardami OSZE;
12) wnioskodawca przewiduje przystąpienie do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych prowadzonej przez CDR O/Kraków nie później niż w dniu złożenia WOP.

 

Przydatne informacje:

Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027

Umowa ramowa

Harmonogram naborów

Plan komunikacji z lokalną społecznością

LGD Liwocz

Czarnorzecko - Strzyżowska Lokalna Grupa Działania
ul. Mostowa 2 (III piętro) lub Przecławczyka 5, 38- 100 Strzyżów
tel. (17) 276 46 03, fax.(17) 276 32 19
e-mail: strzyzow@lgdleader.pl; kierownik@lgdleader.pl; www.lgdleader.pl 


Wsparcie na wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS+ oraz EFRROW
Beneficjent: Czarnorzecko - Strzyżowska Lokalna Grupa Działania