Gmina Strzyżów
Antoni Paweł Gwiszcz Drukuj

Urodził się i mieszka w Strzyżowie. Swoje zainteresowania artystyczne rozwijał już w szkole średniej. Od 1978 r tworzy wiele prac malarskich, ale największą jego pasją była i jest fotografia. Debiutował udziałem w zbiorowej wystawie „Artama” w 1980 r.

Brał udział w ponad 40 wystawach, w tym 10 indywidualnych. W fotografii podejmuje temat portretu, pejzażu, natury, często w formie dokumentu. Łączy także fotografię z grafiką komputerową. Jest również realizatorem krótkich filmów o charakterze dokumentalnym, reprezentujących powiat Strzyżowski i ludzi zajmujących się kulturą: „Ziemia Strzyżowska” 2004 r. – wydana w języku angielskim, niemieckim i włoskim (10 min), „Wernisaż jesienny” 2007 r. (4 min), „Józek Franczak – szkic o twórcy” 2011 r. (5,20 min), „Emil Czaja – rzeźbiarz z

Więcej…
 
Zespół „Stryki i Wujanki” Drukuj

Zespół "Stryki i Wujanki" powtał w styczniu 2007 roku. Tworzą go grupa śpiewacza oraz zespół akompaniujący: Anna Haber (śpiew), Anna Rokita (śpiew), Maria Ryszkowska (śpiew), Maria Preizner (śpiew), Czesława Szaro (śpiew), Halina Zimny (śpiew), Eugeniusz Zimny (śpiew), Kazimierz Wiśniowski (harmonijka ustna),  Leszek Szlachta (skrzypce, harmonijka ustna), Edward Gusz (akordeon), Jacek Wojtuń (śpiew, harmonijka ustna). Na repertuar zespołu składają się pieśni i melodie ludowe z najbliższego regionu oraz fragmenty dawnych obrzędów i zwyczajów odtwarzane z zachowaniem typowej dla naszego terenu gwary.

Więcej…
 
Zespół Folklorystyczny "Kłosowianie" Drukuj

Zespół "Kłosowianie" powstał rok temu z grupy miłośników folkloru i byłych tancerzy, których kontakt z folklorem rozpoczął się w latach 60. Zespół działa w Centrum Kultury Tradycji i Folkloru przy Domu Kultury w Strzyżowie. Zespół korzysta z dorobku artystycznego ludowego muzyka, nieżyjącego już regionalisty i choreografa Domu Kultury "Sokół". Zespół tańczy i śpiewa podtrzymując strzyżowski folklor. Jedna z tancerek określiła trafnie piórem poczynania Kłosowian:

Więcej…
 
Grupa Śpiewacza „Barwy Jesieni” Drukuj

Działa od stycznia 2007 roku. W swoim repertuarze posiada pieśni ludowe, religijne, biesiadne i patriotyczne. Pracuje pod kierownictwem muzycznym Ryszarda Konsura. W ubiegłym roku wystąpiła 14 razy m.in. na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie, sobótkach w Godowej, dożynkach w Gliniku Zaborowskim i Grodzisku oraz imprez organizowanych w Strzyżowie. Grupa liczy 9 osób. Jej próby odbywają się raz w tygodniu.

Więcej…
 
Grupa Śpiewacza „ Baby Glinickie” Drukuj

Grupa powstała w 2001 roku. Składa się z 6 gospodyń z Glinika Zaborowskiego. Panie kultywują tradycje śpiewacze naszego regionu. W repertuarze posiadają wiele unikalnych pieśni ludowych, które z powodzeniem prezentują na przeglądach folklorystycznych w kraju i za granicą. Zespół brał udział w nagraniu radiowym opowiadając o obrzędach wiejskich. Podczas corocznych dożynek grupa prezentuje własnoręcznie wykonane wieńce.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia1234następnaostatnia »

Strona 1 z 4

Kontakt

Reklama

Projekty współpracy PROW

Reklama
Reklama
Reklama