Współpraca trzech LGD na rzecz wspólnego szlaku turystycznego Drukuj

 

ATLAS – to skrót powstały od pierwszych liter nazwy projektu współpracy „Aktywna Turystyka Ludności Atrakcyjnym Szlakiem”. Projekt ten został zrealizowany w ramach Działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w 2013 roku przez trzy sąsiadujące Lokalne Grupy Działania: Stowarzyszenie „Subregion Magurski – Szansa na Rozwój”, Stowarzyszenie LGD „Liwocz” oraz Stowarzyszenie Czarnorzecko-Strzyżowska LGD. Projekt obejmuje swoim zasięgiem 13 gmin, tj.: Strzyżów, Wiśniowa, Frysztak, Wojaszówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Jodłowa, Brzyska, Pilzno, Brzostek, Skołyszyn, Nowy Żmigród, Krempna.

Dla mieszkańców i turystów

Celem projektu jest przede wszystkim podniesienie atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej na obszarze działania partnerów projektu współpracy poprzez oznaczenie miejsc atrakcyjnych turystycznie. Na utworzonej stronie internetowej projektu, można znaleźć panoramy sferyczne wybranych atrakcji turystycznych, opis wszystkich miejsc wyznaczonych na szlaku wraz ze zdjęciami oraz galerie zdjęć z poszczególnych gmin, które będą ciągle uaktualniane. Na stronie istnieje możliwość pobrania wspomnianego przewodnika.

 

Atrakcyjnym szlakiem

Wytyczanie szlaku rozpoczęto od obszaru LGD Stowarzyszenie „Subregion Magurski - Szansa na Rozwój” (gminy: Nowy Żmigród i Krempna) następnie poprzez gminy Osiek Jasielski, Dębowiec i Jasło dotrzeć możemy na teren Stowarzyszenia LGD „LIWOCZ” (gminy: Skołyszyn, Brzyska, Jodłowa, Brzostek i Pilzno) oraz poruszając się dalej w kierunku Rzeszowa trafiamy na obszar Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD (gminy: Strzyżów, Wiśniowa, Wojaszówka, Frysztak, Korczyna i Krościenko Wyżne). Oczywiście kolejność zwiedzania poszczególnych gmin i atrakcji turystycznych będących w obrębie szlaku jest dowolna. Podczas wędrówek po tym skrawku podkarpackiej ziemi, każdy znajdzie coś dla siebie. W cieniu starych lip i dębów kryją się malownicze i często zapomniane cerkwie, synagogi i kościoły chociażby te w Myscowej, Święcanach, Zwierniku, Krasnej czy Oparówce i Bonarówce. Nie mało tutaj przydrożnych kapliczek i krzyży, a także sanktuariów, z których najbardziej znane to te w Skalniku, Dębowcu i Korczynie. Historia tych ziem to licznie rozsiane obiekty militarne, takie jak te w Stępinie i Strzyżowie pod Góra Żarnowską oraz towarzyszące im cmentarze wojenne, choleryczne, kirkuty, pomniki i tablice pamięci, które powinny stać się celem wizyty każdego Polaka i patrioty.

 

Aktywna turystyka

Warte zwiedzenia są nie tylko obiekty sakralne. Obszar jest bogaty również w liczne zabytkowe dwory, zespoły pałacowe ze starymi alejami, parki podworskie. Warto tu wymienić kilka z nich: Dwór Kombornia, Pałac Dydyńskich w Strzyżowie, Zespół pałacowo parkowy w Wiśniowej, jak też obiekty w Brzyskach, Przysiekach. Miłośnicy pieszych wędrówek zapewne nie mogą pominąć punktów widokowych i panoram krajobrazowych znajdujących się np.: na górze Grzywackiej (567 m n.p.m.), Liwoczu (567 m n.p.m.), na Górze Chełm. Czystym, nieskażonym powietrzem podczas wędrówek można pooddychać w rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych. Miłośnicy czynnego wypoczynku mogą dłużej zatrzymać się nad Zalewem w Krempnej, wdrapać się na skałki rezerwatu „Prządki” koło Korczyny, odbyć spacery leśnymi ścieżkami edukacyjnymi lub oddać się refleksji podczas urokliwej drogi krzyżowej takiej, jak np. w Strzyżowie lub Korczynie. Na szlaku nie brakuje również unikatowych w skali regionu, a nawet kraju miejsc, takich jak: winnice, wioski indiańskie, muzeum lalek, wspomniany wcześniej schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie. Jak mówi popularne porzekadło: „Lepiej jeden raz zobaczyć, niż sto razy przeczytać”.

Zapraszamy wszystkich miłośników podróżowania do zwiedzania urokliwych terenów trzech LGD objętych wspólnym szlakiem. Życzymy Państwu miłego odpoczynku wśród licznych atrakcji przyrodniczych, obiektów zabytkowych i sakralnych oraz przyjemnego korzystania z infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Liczymy, iż realizacja projektu ukaże mieszkańcom i turystom kompleksowo walory przyrodnicze i kulturowe naszych terenów oraz zachęci do częstszego odwiedzania w gronie najbliższych. Życzymy niezapomnianych wrażeń z wędrówek naszym szlakiem.

 

Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej projektu: www.projektatlas.eu

 

Oprac. Anna Bełch

 

Ankieta WOLNE ŚRODKI 2020

Reklama

Projekty współpracy

Reklama
Reklama

Kontakt

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecane strony

Reklama
Reklama