Gmina Korczyna Drukuj


Gmina Korczyna

Powierzchnia: 92,44 km2;
Ludność: 11,1 tys mieszkańców
Dane teleadresowe:
ul. Rynek 18A, 38-420 Korczyna
tel. (013) 43-540-80 (013) 43-540-69 (013) 43-541-80 Fax: (013) 43-540-96
e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
strona internetowa: www.korczyna.pl

galeria zdjęćGmina Korczyna leży w województwie podkarpackim, jest jedną z dziewięciu gmin tworzących powiat krośnieński. Zajmuje północno wschodni obszar powiatu, w obrębie którego sąsiaduje na wschodzie z gminą Wojaszówka, na południu z gminą Krościenko Wyżne. Na północy graniczy z gminami powiatu strzyżowskiego: Strzyżów i Niebylec, na wschodzie z gm inami powiatu brzozowskiego: Haczów, Jasienica Rosielna i Domaradz. Część południowej granicy oddziela gminę od powiatu grodzkiego Krosno.

Gmina Korczyna zajmuje obszar 92 km2, pod względem powierzchni jest trzecią gminą powiatu krośnieńskiego. Terytorialnie gmina podzielona jest na siedem sołectw: Korczyna, Czarnorzeki, Kombornia, Krasna, Węglówka, Wola Komborska, Iskrzynia. Zamieszkuje ją 10978 osób, gęstość zaludnienia 115 osoby/ km2 plasuje ją na miejscu piątym miejscu pod względem liczby ludności.
Rezerwat Przyrody PrządkiSieć osadniczą gminy tworzy 7 wsi. Największa z nich, Korczyna, liczy 5987 mieszkańców i jest siedzibą władz gminnych. Pełni wielorakie funkcje w tym administracyjne, usługowe, oświatowe, turystyczne, przemysłowe i rolnicze.
Zabytki gminy KorczynaObszar gminy obejmuje północno- wschodnią część Kotliny Krośnieńskiej oraz południową część Pogórza Dynowskiego. Znaczny jej fragment znajduje się w granicach Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Położenie to wpływa na wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy, które uzupełnione licznymi zabytkami bogatej historii czynią ją atrakcyjną turystycznie i sprzyjają rozwojowi turystyki na tym obszarze.
Zabytki gminy KorczynaGmina Korczyna ma charakter rolniczy, bogate tradycje ma tu produkcja i przetwórstwo owoców i warzyw. Przez lata, produkowane w Korczynie wyroby owocowo- warzywne znane były w całym kraju.

Gmina Korczyna posiada dobre połączenia komunikacyjne z miastem Krosnem, od którego oddalona jest o 5 km, a także z miastem wojewódzkim Rzeszów. Połączenie to zapewniają drogi wojewódzka i krajowa przecinające jej obszar z północy na południe. Infrastruktura techniczna na terenie gminy jest stosunkowo dobrze rozwinięta i wciąż wdraża się programy służące jej rozbudowie i modernizacji.


Galeria zdjęć - Gminy Korczyna